TRE (Tension, Stress & Trauma Release Exercises) on harjutuste seeria, mis põhineb bioenergeetikal, joogal, taiji'l ja teistel idamaistel võitluskunstidel. See toimib aju sügavaima osa - ajutüve tasandil. Käivitades lihastes reflektiivse vibratsiooni, vabastab TRE sügavale kehasse ja alateadvusse salvestunud pinged. TRE protsess on teekond kohtumaks alateadvusesse hästi ära peidetud emotsioonidega. Iga sõlme vabanemisega võidad tagasi elusama iseenda.

Meetodi on loonud Dr D. Berceli PhD, kes, uurides inimesi Aafrika ja Lähis-Ida sõjakolletes kõrgendatud stressi olukorras, leidis kinnitust, et värisemine/rappumine on kehas peituv tervendav kaitsemehhanism, mis, rahustades närvisüsteemi ja vabastades lihaspinge, taastab keha algse, stressile või traumale eelnenud oleku. TRE on vahend, mida kord õpituna saad kasutada kogu elu, toetades pidevalt enda vaimset ja füüsilist rahulolu.

Elu on stressirohke ning traumasid, suuremaid või väiksemaid, kogevad pidevalt kõik inimesed. Meie keha on keeruline süsteem, mis salvestab iga elatud hetke ja talletab allasurutud pinged ja tunded, millest tahame, kuid ei oska vabaneda. Piltlikult öeldes on pinged peitunud keerdkäikudesse, kuhu analüüs ja kontroll ei ulatu. TRE-ga käivitub refleks, kus keha reguleerib end ise, ulatudes kõige peenematesse pingekolletesse, ja sina oled vaid vaatleja. Tulemuseks on aju meditatiivne seisund ja keha täielik lõdvestus. Ka ühel treeningul on mõju, kuid soovitav on läbida vähemalt kolm treeningut koos juhendajaga, et mõista protsessi olemust. Järjepidevalt harjutusi tehes saad ligipääsu oma kehas peituvale infoallikale ja kasvab hüppeliselt isiklike emotsionaalsete ja füüsiliste protsesside teadvustamine.

Positiivsetest sümptomitest võib nimetada ärevuse täielikku taandumist, uute mõtteviiside avaldumist, unenägude aktiveerumist, intuitsiooni tugevnemist, uute aisingute ja tajude ilmnemist. Keha muutub kergemaks, plastilisemaks ja painduvamaks, emotsioonid selgepiirilisemaks, inimesel on neid kergem teadvustada ja hallata. Samas esineb unisuse perioode ja perioode, kus negatiivsed emotsioonid tõusevad eriti esile, liigesed on valusad või kogu keha lihaskond kange, võib esineda iiveldust. Treeningu ajal või pärast seda võivad inimesed kogeda külmavärinaid, tugevaid emotsioone jms. Vaatamata ebamugavatele hetkedele, mis protsessis võivad ilmneda, toimub selge kvalitatiivne muutus iseenda teadvustamises ning heaolutundest täidetud perioodide sagenemine ja pikenemine. TRE on praktika inimesele, kes soovib iseendas ja oma elus midagi muuta ning on valmis muutustega toime tulema. Aitab teadmine, et kõik head asjad saavad alguse korralikust lõdvestusest.

Tund algab TRE harjutustega, mis on sobilikud igaühele ja ei nõua erilist füüsilist ettevalmistust. Kõik harjutused sooritatakse mugavuse piiril ilma liigse pingutuseta. Harjutuste ajal on tähelepanu kehal, selle aistingutel. Õpime tundma sisemise pilgu fokusseerimise iseloomu ja toimet. Oluline aspekt on neutraalsel aktsepteerimisel kõige suhtes, mis aset leiab. Kui käivitub keha reflektiivne vibreerimine, siis vaatlus jätkub. Protsess, mis on igaühe jaoks täiesti individuaalne kogemus, lõdvestab keha sügavaimate kihtideni ning avab eneseteadvustamises uue tahu. Tunni lõpus jagatakse kogemusi ja mõtteid ning koduteele asutakse heaolutunde ja rahuliku meelega.

TRE on enamiku inimeste jaoks ohutu ja tõhus tehnika, kuid seda ei tohi kindlasti teha rasedad, samuti südameprobleemide, hapra psüühika, psühhotroopseid aineid või medikamente kasutavad ning keerulisi füüsilisi või vaimseid traumasid põdevad inimesed. Juhul, kui sul on kahtlusi, anna neist kindlasti juhendajale teada.